Hlavní stránka arrow Tajné společnosti arrow WikiLeaks odkryl, jak se „dělala“ nezávislost Kosova 17 únor 2019  
Hlavní menu
Hlavní stránka
Nádech výdech
Místa síly
Tajemno
Společnost
Duchovno
Rady pana Rady
Zdraví
Channeling
Mimozemské civilizace
Tajné společnosti
Přednášky - rozhovory
Tajemství Amenti
Tip na výlet
Kontakty
Vyhledávání
Odkazy
Administrátor
Online TV
Chalupáři TV
Reklama
 
WikiLeaks odkryl, jak se „dělala“ nezávislost Kosova
Vložil: Gepe   
Přečteno: 4604

Mezi dokumenty, které WikiLeaks předložily světovým médiím, se nacházejí i zápisy o tom, jak se „dělala" nezávislost Kosmetu (Kosova a Metochie), účast Ameriky v tomto procesu, rozhovory světových vůdců, přesvědčování a vydírání, ale i rozprava o tom, co nabídnout Srbsku, aby obměkčilo svůj postoj ve věci nezávislosti Kosova.

Obava z ruského veta v RB OSN přiměla USA a Francii, aby hledaly alternativní právní cesty řešení statusu Kosova a Metochie. Američané požadovali rychlou akci a Francouzi byli poněkud odměřenější. Berlusconi rozhněval ostatní členy Kontaktní skupiny, když prohlásil, že tahy USA okolo Kosmetu jsou provokací proti Rusku.

WikiLeaks odkryl sérii diplomatických manévrů, kterými se Washington snažil urychlit proces řešení statutu Kosova a Metochie, ale stále se setkával s opatrností spojenců, jako Francie, ale i s otevřeným nesouhlasem Silvia Berlusconiho, které si State department vysvětloval osobními vztahy Berlusconiho s Putinem.

Členové Kontaktní skupiny byli překvapeni, když v listopadu 2008 Silvio Berlusconi prohlásil, že přiznání nezávislosti srbské jižní provincie představuje provokování Ruska, za což se na něj Američané rozzlobili, uvádí se v dokumentech.

Ronald P. Spogli, velvyslanec USA v Itálii v době administrativy George W. Bushe, ve zprávě, kterou podával na konci svého působení ve funkci, uvedl, jak po katastrofální tiskové konferenci, na které Berlusconi rozšiřování NATO, uznání nezávisti Kosova a protiraketovou obranu označil jako americké provokace proti Rusku, se představitelé italské vlády uchýlili ke klasickému zametání toho problému.

„Na naše poznámky nás (italské) ministerstvo zahraničních věcí a spolupracovníci premiéra zmateně odkazovali na samotného premiéra a sami mu neoznámili nepříjemnou zprávu, že rozzlobil nejen Američany, ale i další členy Kontaktní skupiny pro Balkán, nemluvě o Češích a Polácích," uvádí Spogli.

USA a Francie obcházejí Rusko

USA si byly na konci roku 2006 vědomy, že plán bývalého finského prezidenta Marttiho Ahtisaariho v Radě bezpečnosti OSN nemůže získat legitimitu, a tak náměstek ministra zahraničí Daniel Fried pro Evropu a Euroasii spolu s Francouzi hledal alternativní modely akcí. V depeši z velvyslanectví USA v Paříži je uveden Friedův rozhovor s poradcem francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca, Moricem Gurdo-Montagnem ze 7. prosince 2006.

Putin před tím řekl Francouzům, když hovořil o Ahtisaariho plánu, že nebude váhat vetovat řešení, se kterým nebudou souhlasit všechny země, řekl Gurdo-Montagne. Francouzský představitel zprostředkoval i Putinovu obavu ohledně rozdělení a spojení severní části Kosmetu s převahou Srbů a jižní části s Albánci, což by vedlo k radikalizaci muslimského státu v srdci Evropy.

Gurdo-Montagne tehdy hovořil o francouzských plánech přesvědčit EU, aby Srbsku nabídla Dohodu o stabilizaci a přidružení k Evropské unii, která by se nevázala na povinnost spolupracovat s haagským tribunálem, ale vyjádřil obavu z explicitní hrozby tehdejšího ruského prezidenta Vladimíra Putina vyslovit veto rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Kosovu a Metochii.

Fried odpověděl, že Západ se musí připravit na pokračování i bez Ruska. To píše v depeši, označené jako tajná. „USA se rozhodly nabídnout Srbsku Partnerství pro mír jako podporu demokratickým silám v předvečer voleb. Prezident Boris Tadić učinil dobrý základ pro euroatlantickou budoucnost Srbska," uvedl Craig Roberts Stapleton, velvyslanec USA ve Francii.

Zveřejněny jsou i rozmluvy Daniela Frieda, který řekl, že v roce 2006 Srbům a Albáncům bylo řečeno, že Kosmet bude nezávislý, zatímco se Západ má připravit na působení i bez Rusů.


Strach před UÇK

Podle Frieda bylo Srbům a Albáncům řečeno, že Kosovo bude nezávislé a že by bylo chybou od toho upustit, neboť jakékoli váhání by mohlo vést ke katastrofě a že způsobí nepokoje kosovských Albánců, což by přispělo tomu, že Albánci začnou chápat KFOR jako okupační síly.

Francie se zasazuje o odklad, řekl Gudro-Montagne, ale má obavu, že by nezávislost mohla mít nepředvídatelné následky. Fried se shodl na tom, že jsou žádoucí rozhovory o rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by byla přijatelná pro Rusko, možná dokonce vynechat slovo nezávislost, ale že Západ by měl být připraven k pohybu vpřed bez podpory Ruska.

"Rusko bude využívat každé zpoždění ve snaze zvýšit sázky. Gurdo-Montagne obecně souhlasil, ale opět vyzval k hledání způsobů, aby postoj Ruska zmírnit," píše v odpovědi zveřejněné na internetových stránkách WikiLeaks.

Ukázat Rusku, že se Rada bezpečnosti nebojí veta

Spojené státy rozhodly podpořit odklad Ahtisaariho doporučení ohledně statusu Kosova a Metochie. Fried, nicméně zdůraznil, že je nezbytné po volbách, které se uskuteční 21. ledna 2008, jednat rychle.

„Dodatečné odkládání by dodalo Srbům a dalším odvahu, kdyby zjistili, že se Západ váhá. Je čas, aby se šlo dál v dosažení dohlížené nezávislosti," píše v depeši. Fried rovněž prohlásil, že se Rusko nakonec zdrží při hlasování o rezoluci v Radě bezpečnosti OSN, ale dodal, že to není jisté. „To, co je jisté, je, že Rusům nesmí být dovoleno, aby věřili, že hrozba vetem bude fungovat, protože oni by toho využili. Proto Západ musí vyslat signál, že je připraven, když to bude nezbytné, pokračovat i bez nich, protože by se absence signálů mohla vykládat, jako tichý souhlas s tím, že se Rusko ujme své role. Je to hrozná volba, ale nehybnost by byla horší," řekl Fried.

Francouzský prezident Jacques Chirac německé kancléřce Angele Merkelové navrhl, aby Evropská unie nabídla Srbsku Dohodu o stabilizaci a přidružení k Evropské unii i pro případ, že by Bělehrad nedostatečně spolupracoval s Haagem, řekl Gurdo-Montagne.

„Merkelová nejdříve odpověděla záporně, s tím, co kdyby Tadić při volbách neuspěl, ale Francie i dál vidí, že by nabídka Dohody o stabilizaci a přidružení k Evropské unii mohla ovlivnit výsledek lednových voleb".

Solženicin proti nezávislosti

Slavný ruský spisovatel a disident Alexandr Solženicyn několik měsíců před svou smrtí uvedl americkému velvyslanci v Rusku Williamu Burnsovi  mnoho ostrých poznámek k uznávání nezávislost Kosova a Metochie, s tím, že Srbové nemohou platit za chyby Slobodana Miloševiće. Zprávu Burns do Washingtonu  poslal v dubnu 2008, čtyři měsíce před Solženicynovou smrtí.

 Zdroj:http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/101220/Vikiliks-otkriva-kako-se-pravila-nezavisnost-Kosmeta

Přeložil:Václav Dvořák a Nataša Kević

http://www.kosovoonline.cz/

 

 

 

 
Novinky
Nejčtenější
Rádio Demiurg
Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy
Rádio Demiurg právě hraje: Nahrávám ...
Reklama
Top of Page

Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Přebírání článků je možné jen po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje.
"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat,
přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu".
(Listina základních práv a svobod České republiky)
Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.


© 2019 DEMIURG.CZ - Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.