Hlavní stránka arrow Tip na výlet arrow Tip na výlet - Poustevníci na hradě 17 únor 2019  
Hlavní menu
Hlavní stránka
Nádech výdech
Místa síly
Tajemno
Společnost
Duchovno
Rady pana Rady
Zdraví
Channeling
Mimozemské civilizace
Tajné společnosti
Přednášky - rozhovory
Tajemství Amenti
Tip na výlet
Kontakty
Vyhledávání
Odkazy
Administrátor
Online TV
Chalupáři TV
Reklama
 
Tip na výlet - Poustevníci na hradě
Vložil: Gepe   
Přečteno: 2162

Jsou místa, která navštěvujeme několikrát do roka, jež nás něčím přitahují nebo místa, která dobře známe, kde jsme prožívali šťastné chvíle a rádi si je připomínáme. Někdy se rozhodneme navštívit nějaké místo jen proto, že se nám líbí znázorněné na obrázku či rádi poznáváme nepoznané. Rád bych vás zavedl do obce Sloup v Čechách, kde je umístěn jeden z největších a nejkrásnějších skalních hradů v Čechách. Seznámím vás s tamním pozitivním místem vedoucím ke zvýšení osobní energie, rytinami, které by vám neměly uniknout, a s rekonstrukcí, jíž měla vylepšit interiér umělé jeskyně.

sloup 101.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se budete pohybovat na Českolipsku, Novoborsku nebo pojedete na trase Liberec – Děčín, najděte si chvíli na návštěvu přírodního hradu Sloup v Čechách a určitě nebudete litovat. Pokud vám čas dovolí, můžete navštívit sousední skalní městečko, jež vás jistě nadchne svojí jedinečnou krásou a energií.  

Nyní si uvědomuji, že vás zvu na hrad, který by měl mít opevnění proti nepřátelům - hradby, obranné věže, padací most, střílny, atd., alespoň jejich zbytky, jako tomu obvykle bývá, ale nic z toho na tomto hradě nenajdete. Je to hrad, či není? Do roku 1639, tam skutečně stál ve výšce  33 metrů na izolované skále nad údolím Dobranovského potoka. Skalní hrad byl dobyt švédským vojskem a následně vypálen a zničen.

V roce 1679 převzal sloupovské panství Ferdinand Hroznata, který se rozhodl v roce 1690 přeměnit tento hrad na poutní místo. Velkorysý plán byl ukončen úmrtím majitele. Nebudu popisovat historii tohoto místa, ale pokud máte zájem o podrobnosti, najdete je na oficiálních stránkách hradu, kde je vše podrobně popsáno.

historie hradu

Po hradě se můžete pohybovat sami s dodanými informacemi nebo s průvodcem. Doporučuji obojí, nejprve s průvodcem, který pojal výklad podobný jako ve filmu O básnících (Pavel Kříž), vtipný, šarmantní, zanechá u většiny návštěvníků pozitivní dojem. Pokud hledáte fakta, tak ty nenajdete a musíte si vystačit sami.

Tři věci, na které vás chci upozornit

Jedna z místností, jež pochází ze starověku, má tvar džbánu, cca 7 m hluboká, se stropním otvorem, v minulosti sloužila jako sýpka a její zajímavostí je, že je vyzdobena rytinami, podobné těm, které jsou k vidění v době gotické (např. rytiny, které jsem viděl na gotickém kostele sv. Mikuláše v Chebu). Světlo do místnosti proniká částečně stropem a hlavně probouraným vchodem z doby „poustevníků“, je dost tlumené a rytiny nejsou moc vidět. Pokud o nich víte, tak si jich všimnete, doporučuji však posvítit si na ně.

sloup 046-001.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sloup 045-001.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sloup 043.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud jste někdy v minulosti navštívili hrad Sloup, tak si jistě budete pamatovat umělou jeskyni (grotta), která byla pojmenována zvláštním názvem „Kukátkové divadlo“. Původně zde stál a byl k vidění meditační kámen poustevníků. Můj dojem byl, že vše bylo v harmonii s prostředím.

Tento názor asi nesdílel pronajímatel hradu. Hrad není státní, ale byl předán obci a ta ho pronajala. Pronajímatel se rozhodl, že prostor vylepší k „obrazu svému“. Zda se mu to povedlo, můžete posoudit sami z přiložených obrázků.

Tento prostor nemohl být nikdy takto upraven a vůbec nezapadá do tohoto prostředí. Meditační kámen je v současné době obložen - polepen různými blýskajícími a skleněnými kamínky, tato umělecká práce dostala název „Olivetská hora“ (vrch ve východním Jeruzalémě pojmenovaný podle olivovníků - podle některých tezí, právě od ní, má přijít Mesiáš, vzkřísit mrtvé, cestou do Jeruzaléma), následně bylo přidáno pár svatých, obrázek ukřižovaného Krista. Měl jsem dojem, že podobné úpravy ala´ „Žižka s kulometem“ (Černí baroni) se v dnešní době nedějí, mýlil jsem se.

074.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sloup 076.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sloup 081.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

úpravy - meditační kámen

úpravy - Olivetská hora

Třetí informace je pro ty, kteří rádi harmonizují své tělo a duši, na místech se silně vyzařující energií, kde můžou pocítit pozitivní vibrace.

Na plošině, kde je umístěn návštěvnický domek, skalní domek – jedno z poustevnických obydlí, najdeme i dvě jeskyně (grotty). V 19. stol. zde byly umístěny sošky poustevníků. Ve svém původním barokním významu měly tyto umělé jeskyně zakončovat křížovou cestu přicházející z jižního ochozu. První vlevo dostala jméno „Boží hrob“ a ta uprostřed „Vzkříšení“. Silnější energii vyzařuje jeskyně „Vzkříšení“, má schopnost zesilovat a vracet energii příchozích. Tak se tam na chvilku zastavte a sami poznáte, že jste na správném místě.

sloup 039.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sloup 023-001.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Užívejte si historie Smile

Skalní městečko naproti hradu

sloup 088.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeskyně poustevníka Samuela Görnera (r.1718)

sloup 115.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malá cikánská jeskyně

sloup 126.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velká cikánská jeskyně

sloup 128.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak někdy na Sloupu ...

gepe

 
Novinky
Nejčtenější
Rádio Demiurg
Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy
Rádio Demiurg právě hraje: Nahrávám ...
Reklama
Top of Page

Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Přebírání článků je možné jen po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje.
"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat,
přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu".
(Listina základních práv a svobod České republiky)
Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.


© 2019 DEMIURG.CZ - Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.