Hlavní stránka arrow Tip na výlet arrow Toulky Prahou – dělostřelecké koule na kostele 17 únor 2019  
Hlavní menu
Hlavní stránka
Nádech výdech
Místa síly
Tajemno
Společnost
Duchovno
Rady pana Rady
Zdraví
Channeling
Mimozemské civilizace
Tajné společnosti
Přednášky - rozhovory
Tajemství Amenti
Tip na výlet
Kontakty
Vyhledávání
Odkazy
Administrátor
Online TV
Chalupáři TV
Reklama
 
Toulky Prahou – dělostřelecké koule na kostele
Vložil: Gepe   
Přečteno: 2375

Naše vlast je nádherná. Příroda, historické památky, které tu zanechali naši předci, mnoho míst s léčivou energií, místa kde se cítíme hezky, jsme tu doma. Je zde mnoho zajímavých míst, na kterých se staly události před mnoha lety, o kterých ani nevíme, protože jsme zapomněli.

Rád bych vás zavedl na místo, které je historicky zajímavé a také se zde budete cítit skvěle. Oáza klidu kousek od centra Prahy. Na naši procházku se vydáme směrem na Karlov v Praze 2. Tato cesta není tak dlouhá, zvládnete ji i s dětmi. Můžeme u Muzea nasednout na metro a svést se jednu zastávku na I.P.Pavlova, nebo vyrazit pěšky ul. Mezibranskou a Sokolskou, a tak dojdeme ke stanici I.P.Pavlova. Odtud se vydáme směrem ulicí Na bojišti, kde mineme hospodu „U Kalicha“, kterou proslavil Jaroslav Hašek ve svém románu „Osudy dobrého vojáka Švejka“.

ukalicha.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

u kalich a 2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dále pokračujeme ulici Ke Karlovu s mírným stoupáním. Asi po 50 metrech vpravo začíná ulice Apolinářská, kde se nachází budova v novogotickém slohu z 2. poloviny 19. století Zemská Porodnice v Praze známá také jako "Porodnice U Apolináře".

p1370057.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p1370060.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My pokračujeme dál, až se před námi objeví vstup do parku, původně areál gotického kláštera, jehož součástí je i osmiboký kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého. Tento klášter založil Karel IV v 18.září roku 1350. Kostel byl vysvěcen roku 1377 za přítomnosti Karla IV a jeho syna Václava IV. V současné době je v budovách kláštera umístěno Policejní muzeum, které v případě zájmu můžete také navštívit

p1370056.jpg

p1370011.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud budete mít štěstí a kostel bude otevřen, určitě ho navštivte. Pro zvídavé návštěvníky je určena neděle od 14 hod – 16,30 hod (ve 14,30 hod komentovaná prohlídka), nebo každou neděli dopoledne od 9,30 hod zde pravidelně probíhá mše svatá.

p1370004.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě zajímavých energií, které zde citlivý člověk cítí, nelze si nevšimnout úžasného rozpětí klenby kostela, který nemá žádný gotický chrám ve střední Evropě. Má v průměru 22 metrů. Zaujala mě kaple Svatých schodů s podzemní kaplí narození Páně, které byly přistavěny později v období let 1708 – 1711 a to českým uznávaným architektem s italskými kořeny Janem Blažejem Santinim.

p1370003.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V době, kdy jsem navštívil tento kostel, se připravovaly na žehnání tři zvony, které byly vyrobeny na počest 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. Největší zvon, zasvěcený Panně Marii, váží 1450 kg. Prostřední, zasvěcený sv. Karlu Velikému, váží 800 kg a nejmenší, zasvěcený sv. Albertu Velikému, váží 420 kg. Dnes, kdy píši tyto řádky (neděle 30.10.2016), proběhla v 9,30 hod v kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého událost žehnání zvonů za přítomnosti kardinála Dominika Duky.

p1370006.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V areálu kláštera mě zaujala taková „maličkost“ svým umístěním letitá ruční pumpa na vodu, podobná těm, které dříve stávaly před každým domem, na zahrádce nebo na veřejných prostranství, kam si dříve chodili lidé načerpat vodu do přinesených nádob. Voda je tím nejdůležitějším zdrojem na Zemi, na kterém závisí život všech živých organismů.

p1370020.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní se dostáváme k hlavnímu tématu naší návštěvy – dělostřelecké koule ve zdech kostela a kláštera. V duchu si říkám, jak se ty koule na zdi po tolik let udržely? Nejsem odborník, ale asi se v té době nešetřilo na omítkách a vrstva omítky byla podstatně silnější a měkčí než ta dnešní a tak se několik kilogramů těžké koule na omítce udržely dodnes.

p1370008.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p1370054.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyto dělostřelecké koule pocházejí z doby tzv. Sedmileté války ( r.1756 – r.1763), kdy Prusové v roce1757 napadli Prahu a jejich dělostřelectvo začalo odstřelovat Prahu. Protože pruské dělostřelectvo nedisponovalo obléhacími děly, která by byla schopná rozmetat pražské hradby, bylo zahájeno odstřelování vnitřního města s cílem donutit masivním ničením obyvatele ke kapitulaci. Odstřelování se soustředilo i na zcela nevojenské objekty. Pruští dělostřelci spotřebovali během bombardování (dle archivu) na 60 tisíc dělových kulí, 22 tisíc granátů a 550 zápalných střel. Zničeno nebo poškozeno bylo 880 domů (více než čtvrtina Prahy) a těžké škody utrpěla i katedrála svatého Víta. Pruské dělostřelectvo způsobilo městu těžké škody, nicméně situace se zásadně změnila, když 18. června roku 1757 dosáhl u Kolína maršál Leopold Daun skvělého vítězství nad pruskými vojsky. Dva dny nato se obléhající vojsko dalo na ústup a opustilo Prahu.

prusk_delostrelectvo_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Že situace v Praze nebyla jednoduchá, popisoval anglický cestopis více než dvacet let po pruském odstřelování takto: "Velká část města je nová, ježto málokterá budova unikla pruským bateriím a střelbě, v jejich zdech vězí nesčetné dělové koule a pumy. Obyvatelé dosud pracují ve městě, aby opravili pruské škody, zejména na velechrámu a na císařském hradě."

Ještě jedno místo v Praze je k vidění z té doby, kde je dodnes spousta dělových koulí držících se na stěnách, to místo také navštívíme.

p1370036.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p1370038.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další zastávkou naší procházky Karlovem jsou hradby, které leží hned při opuštění areálu kláštera a vstoupíme na ulici Horská. Hradby byly původně vystavěny bezprostředně s položením základního kamene k Novému Městu pražskému 26.března v roce 1348. Původně se tyto hradby táhly od vltavského břehu na sever kolem Petrské části k jihu Nového Města. Odtud vedly jihozápadním směrem do údolí Botiče a také na Vyšehrad.

hradba_karlov_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úsek hradby od Karlova k Botiči je dnes jedinou dochovanou částí gotického opevnění. Po roce 1648 bylo rozhodnuto vybudovat zcela nové opevnění Nového Města, protože to staré, již nevyhovovalo. Nejdříve byl vybudován „neúplný bastion „u Božích muk“, pak kolem roku 1700 vlastní bastion Karlov. Definitivní likvidace pražského opevnění začala 20. července 1874 na Poříčí. Místo valů, hradeb, bastionu vznikly parky, promenády a vyhlídková místa.

p1370050.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nové hradby

p1370039.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tato cesta vedoucí podél hradeb (Horská ulice) směrem ke Karlovu, měla prý v dobách minulých velice špatnou pověst. Podle pověsti se v nehostinném místě v nočních hodinách zjevoval přízrak černého ohnivého psa. (M.Stejskal)

p1370047.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled s Bastionu směrem k Vyšehradu

p1370048.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled s Bastionu směrem k kostelu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého.

Je čas si odpočinout u sklenky dobrého vína ( pokud máte tiskárnu na peníze) v restauraci Bastion Prague s nádhernou vyhlídkou na Vyšehrad

p1370044.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( dříve Bastion XXXI (bašta) U božích muk, Boží muka, sv. Petra) nebo v parku Ztracenka plné zeleně s krásným panoramatem na starobylou Prahu.

p1370040.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Gerhardt

 
Novinky
Nejčtenější
Rádio Demiurg
Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy
Rádio Demiurg právě hraje: Nahrávám ...
Reklama
Top of Page

Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Přebírání článků je možné jen po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje.
"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat,
přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu".
(Listina základních práv a svobod České republiky)
Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.


© 2019 DEMIURG.CZ - Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.