Hlavní stránka arrow Tip na výlet arrow KATEDRÁLA „DÓM SVATÉHO ŠTĚPÁNA“ VE VÍDNI (Stephansdom) 17 únor 2019  
Hlavní menu
Hlavní stránka
Nádech výdech
Místa síly
Tajemno
Společnost
Duchovno
Rady pana Rady
Zdraví
Channeling
Mimozemské civilizace
Tajné společnosti
Přednášky - rozhovory
Tajemství Amenti
Tip na výlet
Kontakty
Vyhledávání
Odkazy
Administrátor
Online TV
Chalupáři TV
Reklama
 
KATEDRÁLA „DÓM SVATÉHO ŠTĚPÁNA“ VE VÍDNI (Stephansdom)
Články - Tip na výlet
Přečteno: 12252
c.1.jpg

Nedávno jsme se s manželkou vydali do Vídně, abychom rozšířili své vědomosti o historii našich jižních sousedů v Rakousku. Navštívili jsme tradiční turistické „atrakce“ císařská sídla SCHÖNBRUNN - HOFBURG, následně náměstí Am Hof, Hoher Markt, Mozartův dům, Vídeňský park zábavy Prátr a nakonec návštěva cukrárny Sachr, kde si labužníci pochutnávají na dortu stejného jména a k tomu popíjejí „Vídeňskou“ kávu.


Tentokrát mě nejvíce zaujal dóm sv. Štěpána, který je dobrým orientačním bodem ve Vídni, ostatně výška jižní věže ("Hoher Turm") je 136,7m a ta je z pohledu návštěvníka Vídně zcela nepřehlédnutelná. Původní stavba této katedrály byla postavena přibližně r.1137, vysvěcená 1147 a dokončená jako farní kostel (v majetku biskupství Passau). V létech 1230 - 1258 začala nová přestavba a podle dokumentů byla vysvěcena v r.1263. V letech 1304 – 1340 vznikla první část gotické novostavby. Vévoda Rudolf IV. Habsburský řečený "Zakladatel" (zeť Karla IV.) položil roku 1359 základní kámen k pozdně gotickému rozšíření stavby, které zahrnovalo zvětšení středové části kostela a výstavbu gotických věží. Věž sv. Dómu byla dokončena už r. 1433. Podařilo se ji dostavět jako jediný prvek dvojice bočních věží chóru.

Jde o virtuózní dílo německé gotiky, ačkoliv se od předchůdců liší svou složitou podobou. Mimořádná je velmi strmá střecha dómu, která se vyznačuje geometrickými obrazci barevně glazurovaných tašek. Představuje hlavní dílo onoho druhu, které se jinak často objevuje v Burgundsku a v německém prostoru. Od r. 1469 je dóm sv. Štěpána katedrálou – sídlem biskupa. Popisovat neustálé přestavování katedrály a její obnovy hlavně po bombardování 4. dubna 1945, kdy katedrála byla těžce poškozená bombami a ohněm, by vystačilo na docela slušně silnou knihu.

 

c.3.jpgc.2.jpg
 

 

 

Nejvíce mě zaujala západní fasáda s obří branou a věžemi pocházející z druhé poloviny pozdně románské stavby r.1230 – 1258. Myslím si, že člověk vidí více venku před katedrálou než uvnitř, s výjimkou velkého obrazu „Ukřižování“, který zřejmě vznikl před vysvěcením r.1340.V druhé polovině 14. století došlo v německy mluvících oblastech ke skutečnému rozkvětu malby na sklo a z tohoto období pochází výjev z monumentálního obrazu „Ukřižování“- Pana Maria a sv. Jan (hlavní chór)

c.4.jpg

Pokud se zajímáte alespoň trochu o ikonografii a symboly, tak se určitě nebudete nudit. Je zajímavé, že většina návštěvníků pospíchá do katedrály a ani nezaregistruje tyto zajímavosti, které jsou vystaveny stovky let pro příchozí, kteří ví, nebo tenkrát věděli.c.5.jpgc.6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Dva lvi obrácení k sobě zády pohlížející k východu a západu. Lvi s pohledem stočeným na východ a západ jsou egyptským symbolem východu a západu Slunce.


c.7.jpg

 

Hrdina Samson na hlavním portálu usmrcuje lva holýma rukama.První motiv boje se lvem se objevuje ve 3. tisíciletí před Kristem v sumerské kultuře.V Eposu o Gilgamešovi se opakovaně hovoří o slunečních bozích a králích bojujících se lvy.Legenda o hrdinovi jménem Samson pochází z židovského prostředí, kdy mladý Samson vyrostl v muže s neuvěřitelnou silou a osvobodil Izrael z moci Pelištejců. Jeho jméno je odvozeno od hebrejského výrazu pro slunce.

c.8.jpg

Dva draci vzájemně spojeni propletenými krky – alchymistický symbol protikladů, z nichž prý může vzejít kámen mudrců.Symbolika související s vytvořením kamene mudrců pochází z Arábie. V alchymistickém díle Thetrum Chemicum Britannicum z roku 1652 byl tento symbol nazýván hadem z Arábie.

 

c.9.jpg

 

Gryf, bájné zvíře starověku s orlí hlavou, lvím tělem a křídly. Protože orel náleží nebi a lev zemi, byl gryf ve středověku symbolem dvojí boholidské přirozenosti Krista. Jako solární zvíře také symbol vzkříšení.

 

c.10.jpg

 

Vousaté hlavy s plnovousem rozdělené na dvě části používali na svých stavbách především templářští rytíři. Podle von Hammera-Purgstalla představuje motiv postav držících se vousaté hlavy závislost templářů na jejich řádu nebo na gnostické věrouce.Obvyklý výklad tvrdí, že lidé se drží dobra, není však jasné, jak křesťanští vykladači k této interpretaci dospěli.

 

c.11.jpg
c.12.jpg
c.13.jpg c.14.jpgc.15.jpg
c.18.jpgc.19.jpg

 

 

Hrozivé zjevy měly odhánět od církevních staveb zlé síly. (Tímto tématem se budeme zabývat podrobněji u našich gotických staveb.)


Další zajímavost „leží“ mimo katedrálu pod vídeňským náměstím sv. Štěpána. V roce 1973 byla při rekonstrukci metra objevena podzemní kaple, tzv.Virgilkapelle, která má obdélníkový tvar, cca 6 m x10m, leží asi 12 metrů pod náměstím. Před východní apsidou podzemního sakrálního prostoru byla nalezena kulatá studna obložená lomovým kamenem. Dnes je hluboká cca 1m. Další studna byla objevena v prostoru již neexistující západní apsidy. Podzemní studny jsou v souvislosti s jejich kultem pokládány za zdroje životodárné plodové vody. Je pravděpodobné, že v podzemní kapli pod Štěpánským náměstím byla uctívána černá madona.20.jpg

Malá zastávka ve velkém městě. Příště, až navštívíte Vídeň , nezapomeňte si prohlédnout Dóm sv. Štepána „pod jiným úhlem pohledu“, určitě objevíte řadu zajímavých „věcí“, které zhotovili stavitelé před 700 lety.


Autor : GEPE

 
Novinky
Nejčtenější
Rádio Demiurg
Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy
Rádio Demiurg právě hraje: Nahrávám ...
Reklama
Top of Page

Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Přebírání článků je možné jen po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje.
"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat,
přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu".
(Listina základních práv a svobod České republiky)
Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.


© 2019 DEMIURG.CZ - Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.