Hlavní stránka arrow Tajemno arrow Svatováclavská koruna pod jiným pohledem 17 únor 2019  
Hlavní menu
Hlavní stránka
Nádech výdech
Místa síly
Tajemno
Společnost
Duchovno
Rady pana Rady
Zdraví
Channeling
Mimozemské civilizace
Tajné společnosti
Přednášky - rozhovory
Tajemství Amenti
Tip na výlet
Kontakty
Vyhledávání
Odkazy
Administrátor
Online TV
Chalupáři TV
Reklama
 
Svatováclavská koruna pod jiným pohledem
Články - Tajemno
Přečteno: 7196

koruna.jpg Svatováclavská koruna je z našich korunovačních klenotů jediná, která pochází z dob Karla IV. Byla vyrobena v r.1346 italskými mistry, kteří jí navrhli tvar a hlavně vybrali kameny a jejich rozmístění podle předem připraveného kódu, který měl osobě, která tuto korunu bude nosit na hlavě, usnadnit tzv. rozšířeného vědomí. Karel IV. o vzniku této nové koruny uvažoval již v r. 1341 - až nastoupí na trůn, nechá se touto novou korunou zasvěcenou prvnímu patronovi země sv. Václavovi korunovat.

Existence takové koruny byla poprvé zmíněna v ochranné bule papeže Klimenta VI. - Satis Preciosum Regium Diadema, datované v Avignonu 6. května 1346. Odtud také vyplývá, že ji dal zhotovit sám Karel IV. ještě jako markrabě moravský, na sklonku života Jana Lucemburského. Poprvé byla koruna použita v neděli 2. září 1347 při Karlově korunovaci českým králem, uskutečněné ještě ve staré pražské katedrále.Koruna byla upravena nejméně dvakrát. Ke konečné úpravě koruny - kromě pozdějších oprav - došlo mezi lety 1347 – 1378, a to ještě z vůle krále Karla IV.


koruna_2.jpg

Podle příkazu Karla IV. měla být nová královská koruna trvale uložena ve Svatovítské katedrále na pouzdře s lebkou svatého Václava. Používána měla být Karlovými nástupci jenom při korunovacích a při výjimečných slavnostních událostech vyžadujících okázalost královského majestátu.

Po Karlově smrti se tento příkaz nedodržoval. První Karlův nástupce, jeho syn Václav IV., zřejmě počátkem 15. století dal korunovační klenoty převézt na hrad Karlštejn, kde měly být v neklidných dobách sporů o vládu lépe chráněny. Od těch dob se místo jejich uložení mnohokrát změnilo. Ale ať už byly uloženy kdekoliv, ke královské korunovaci byly vždy převáženy do Čech na Pražský hrad. Teprve v 19. století byly uloženy na místě k tomu určeném.

 


koruna_svvaclav.jpg

 

Podíváme-li se na skladbu kamenů na svatováclavské koruně, zjistíme, že koruna má barvu růžovou, červenou, modrou, zelenou, bílou a také zlatou.Symbolika barev:

Zlatá – životadárná energie

Zelená s růžovou – barvy srdce, bezpodmínečné lásky

Modrá – komunikace

Bílá – duchovno, čistota

Červená – energie / boj

S korunou je spojeno celkem 96 drahokamů, safíry, spinely, rubíny, smaragdy, rubelit a 20 perel.Rubín

Symbolizuje silnou mužskou energii, také boj se zlem a negativitou, je také
kamenem, který dokáže bojovat s nectnostmi pocházejícími z Lemurie a Atlantidy. Z těchto důvodů je rubín na svatováclavské koruně.Symbolizuje boj se zlem a silnou mužskou energii.

 

Safír

Symbol dokonalosti a věrnosti, podporuje cudnost a čistotu.

 

Smaragd


Je učitelem nepodmíněné lásky, ale také váhy spravedlnosti, poslem moudrosti a strážcem tajemství. Smaragd se dával všude tam, kde bylo potřeba činit závažná rozhodnutí, především státoprávní. Smaragdy byly umísťovány v soudních místnostech.

 

Topaz


Chrání všechny poutníky na této zemi.

 

Akvamarín

Je kámen, který přináší odvahu a zároveň zbystřuje intuici a možnost jasnozření, majitele vede k službě ku prospěchu lidu, také pomáhá dovést věci do konce.


Rubelit (růžový turmalín)

Je kámen, o kterém si všichni mysleli že je to rubín (největší kámen v koruně), přináší taktní jednání, přizpůsobivost, ale také pomáhá ve společenském životě. Člověk se dokáže pohybovat ve společnosti, nosí sílu a vytrvalost, ale také dokáže vyvážit agresivitu a pasivitu.

 

Perly

Symbol čistoty, ale i bolesti, symbol znovuzrození. I v křesťanství se perla přiřazuje k Ježíši Kristu.

Koruna je vysoká 19 cm a váží 2358,3 gr., je zhotovena ze zlata o ryzosti 21-22 karátů. Je tvořena obloučky přecházejícími do trojlistů – lilií. Oblouky, které jsou na této koruně, jsou ze smaragdů a perel, tyto kamáry vznikly z pásu Blanky z Valois, první manželky Karla IV., která jej věnovala na výrobu koruny. Spojují se tu dvě energie - mužská energie Karla IV. a zároveň ženská energie Blanky z Valois.koruna_cast.jpg
Na vrcholu koruny, kde se oblouky kříží, je umístěn zlatý křížek se safírovou kamejí, drahokamem zdobeným rytinou. Safír je velice tvrdý kámen a rytec do něho vyryl Ježíše Krista a Pannu Marii. Ve zlatém kříži byl umístěn trn z Ježíšovy trnové koruny.Takový trn má v královské koruně pouze francouzská a maďarská svatoštěpánská koruna. Na tomto křížku je nápis „zde je trn z koruny Kristovy“. Tento symbol má zajistit, aby impulsy z "druhé strany" byly jen takové, které snesou Ježíšovu „vibraci".


Středověkých korun, které byly opravdu používány ke korunovacím, se zachovalo jen několik (nejstarší je tzv. koruna Karla Velikého z druhé čtvrtiny 11. století). Mezi nimi koruna svatováclavská vyniká především kvalitou, ale i velikostí použitých drahokamů.

kralovske_klenoty.jpg

Autor : GEPE

 
Novinky
Nejčtenější
Rádio Demiurg
Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy
Rádio Demiurg právě hraje: Nahrávám ...
Reklama
Top of Page

Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Přebírání článků je možné jen po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje.
"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat,
přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu".
(Listina základních práv a svobod České republiky)
Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.


© 2019 DEMIURG.CZ - Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.