Hlavní stránka arrow Místa síly arrow DOUCHŮV HÁJ 20 březen 2019  
Hlavní menu
Hlavní stránka
Nádech výdech
Místa síly
Tajemno
Společnost
Duchovno
Rady pana Rady
Zdraví
Channeling
Mimozemské civilizace
Tajné společnosti
Přednášky - rozhovory
Tajemství Amenti
Tip na výlet
Kontakty
Vyhledávání
Odkazy
Administrátor
Online TV
Chalupáři TV
Reklama
 
DOUCHŮV HÁJ
Články - Místa síly
Přečteno: 8756
„ Dávno už vyhasly strážné ohně na valech doudlebské ostrožny, u Malše zmlkly chorovody dívek, opásaných černobýlem a v hladinách kamenných mís před pohanskými obětišti u Pořešína, Smrhova, Dobrkova a Trhových Svinů se zatím vystřídaly tisíceré tváře a děje…

Tam, kde se šeřily háje Moraniny, znějí jasné hlaholy křesťanských zvonů – a na dvojcestích i trojcestích, kde nad mohylami tančily průvody s tvářemi v škraboškách, tyčí se dnes k nebi znamení kříže.“ Jak poeticky charakterizuje tuto krajinu Ladislav Stehlík v Zemi zamyšlené!

Jižní Čechy jsou vyhledávaným turistickým cílem pro své přírodní krásy, ale též pro množství historických památek, lázní a ideálními podmínkami pro cyklistiku a vodní sporty.Naše návštěva bude patřit Slepičím horám. Jméno si Slepičí hory vysloužily podle vrcholu Vysoký Kámen (865 m), jemuž se lidově odpradávna přezdívá Slepice. Menší vrcholy v okolí mají souhrnný název Kuřátka a kolekci drůbežích kopců doplňuje nejvyšší bod kraje Kohout (870 m) Trigonometrický bod označený na vrcholu Kohouta při zemském vyměřování roku 1867 údajně tvoří zeměpisný střed Evropy. Z úbočí Kohouta je z několika míst vidět velká část rozlehlé českobudějovické pánve a také sousední Hradišťská hora ( 774 m), kde se nacházejí zbytky pravěkého hradiště (obvod celého objektu je cca 650 m a pochází z mladší doby bronzové asi 1000 let před Kristem). Pod vrcholem v sedle této hory byly nalezeny mohyly pravěkého pohřebiště.Jestliže se o blízkých Novohradských horách říká, že jsou oblastí zapomenutou, platí to o kraji Slepičích hor dvojnásob. Přesto se jedná o krajinu nevšední až mystickou.

Naše cesta bude směřovat k místu, které má zvláštní uklidňující sílu, odpradávna tam přicházeli okolní obyvatelé a přinášeli obětiny a květiny. Toto místo dostalo název od místních obyvatel „Vandlička
.

1.jpg
Výchozím bodem naší cesty bude obec Besednice, která je známa jako lokalita proslulá výskytem vltavínů – moldavínů. První zmínky o nich jsou již z 18. století. Nazývají se též „tektity“ z řeckého slova „tavený“. Jsou to nepravidelně tvarované oválné, vejčité, diskovité nebo kapkovité kusy těžko tavitelného, silně křemičitého přírodního skla v zelené barvě v různých odstínech. Poměrně vzácný výskyt na naší planetě Zemi i pěkný vzhled vedly k využívání vltavínů jako amuletů a šperků. O jejich původu je mnoho domněnek, považovaly se vedle meteoritů za mimozemská tělesa. Moderní teorie vysvětluje jejich vznik z pozemských hornin, které při dopadu velkého meteoritu byly přetaveny. Jejich původ však není jednoznačně objasněn.


2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

 

 

 

 

 

 

Po příjezdu do Besednice se vydáme silnicí směrem na Trhové Sviny z mírného kopečka dolů. Asi po 2,5 km asfaltové silnice odbočíme vpravo na polní cestu, která nás zavede na rozcestí.

6.jpg

Pravá cesta vede k samotě k bývalému Sýkorovu hamru, který byl svého času poslední hamr pracující na Kaplicku, dnes je toto sídlo určeno k rekreaci. Buchar ze Sýkorova hamru je k vidění před vchodem do Buškova hamru jediného funkčního hamru v republice - asi 1 km od Trhových Svinů (velmi zajímavé).

hamr.jpg

Vydáme se druhou cestou po okraji lesa, nebo po louce až dojdeme k potoku Douchova háje. Na kopečku v lese již uvidíme skalní útvar tvořený skupinou bochníkovitých žulových balvanů, to je náš cíl.


7.jpg7b.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo je významné z hlediska kulturní historie – lokalita je uváděna jako „svaté místo“ předkřesťanských kultur a později i křesťanů. Jedná se o jeden jakýchsi extrémních bodů, na které se od pravěku vázalo výrazné vnímání osobního vztahu k přírodě našimi předky.

8.jpg

Jeden z velkých balvanů má vodní mísu ve které se drží neustále dešťová voda, protože nemá odtok. Pavel Kozák ve své knize „Tajemná místa na samém jihu Čech“ polemizuje o rozdílu mísy obětní a mísy naplněné vodou a hledá jejich pravý účel.
9.jpg

Při pohledu na hladinu zrcadlící nebesa a přitom umožňující zaostření pod ní si člověk připomene věštebné praktiky se zrcadly a studánkami. Hledat vizuální poznání budoucnosti ve studánce je starý lidový zvyk, zachycený Erbenem ve známé baladě. Myslím si, že každá taková prohlubeň v kameni, ať přírodní či umělá, mohla sloužit k těmto věcem a některé byly nezbytnou součástí svatyň. Už jste to nědy zkoušeli? Pozor, nepřipravenému člověku to může přinést šok.

10.jpg
Mezi kameny je kaplička s obrázkem Panny Marie a to svědčí, že toto místo si našlo u křesťanů značnou úctu.
Voda v kamenné míse má podle pověsti uzdravující účinky, stejně tak i pobyt na místě samém. K tomuto místu přicházeli odpradávna obyvatelé z okolí a ještě v nedávné době bylo toto místo pokládáno hodné úcty a ochrany ze strany kameníků pracujících v nedalekém lomu, kteří po této cestě chodili brousit své kamenické nástroje k hamerníkovi z nedalekého Sýkorova hamru
.
11.jpg
11b.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pavel Kozák píše: Kdo trpí a chce vyslovit prosbu k bytosti na obrázku, ať stojí půl metru před ním a v duchu svou věc vysloví. Ať však nechodí za sloupek, protože již metr za ním je negativní bod, který může uškodit zdraví.Před obrázkem je naopak léčivý účinek, řekl bych, že zvláště pro nemoci srdce a plic.

12.jpg 

Pokud se vám nebude chtít vracet můžete pokračovat v cestě směrem k Dobrkovské Lhotce, ta patří patrně k osadám založeným slovanským kmenem Doudlebů, který asi v 6. století přišel do oblasti okolo dolního toku řeky Malše a postupně osidloval širší území. Dobrkovská Lhotka také patří k obcím, ve kterých se nejdéle zachovala tradice doudlebských masopustů.

V případě, že se budete vracet a budete pokračovat po silnici směrem k Trhovým Svinům nepřehlédněte smírčí kříž, který byl postaven na místě kde byl zavražděn slovenský dráteník. Kříž najdete při vjezdu do lesního prostoru před první zatáčkou doprava.

Autor: Gepe

 
Novinky
Nejčtenější
Rádio Demiurg
Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy
Rádio Demiurg právě hraje: Nahrávám ...
Reklama
Top of Page

Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Přebírání článků je možné jen po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje.
"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat,
přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu".
(Listina základních práv a svobod České republiky)
Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.


© 2019 DEMIURG.CZ - Nezávislý zdroj informací o světě kolem nás.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.